
Ponovo je izdavačka kuća “Most art Jugoslavija” iz Zemuna donijela na čitateljsku trpezu istinski hit. Knjiga je to Jasne Šamić “Mit o bogumilima”, kojom ova superiorna intelektualka širi obzorja saznanja o bogumilima i bogumilstvu!
Piše: Akademik Gradimir Gojer
Iznimno potrebna, baš danas knjiga pariško-sarajevske spisateljice jezikom znanstveno-umjetničkih uvida “dira” našu ovovremenu zabludjelost i svekoliko neznanje.
Jer, kako ističe književnik Senadin Musabegović: “U ovom dobu kada se Bosna nastoji raskomadati svijest da su ovdje živjeli bosanski krstjani je dokaz da u Bosni postoji nešto autentično, što se opire svakoj podjeli koju nastoje da realizuju dvije susjedne države Srbija i Hrvatska, te da se Bosna opire svakoj blokovskoj podjeli između velikih sila.”
Cjeline ove vrijedne knjige suštog znanstva, a popularne (ni u kom slučaju populističke inkantacije!!!) literarne prezentacije: „Nekoliko riječi o Katarima“, „Bogumilski uticaji“, „Nekoliko riječi o pokretima koji su prethodili bogumilstvu“, „Bogumilstvo i učenje ortodoksne crkve“, „Unitarizam“, „Kontraverze u vezi sa bogumilstvom“, „O istorijskim interpretacijama i podjelama u istraživanju bogumilstva“, „Bogumilstvo, mit, autohtonost Bosne“, Bogumilstvo i specifičnost Bosanske crkve“, „Interes za jeres“.
Inspiracija bogumilima zorno svjedoči o duboko spuštenim autoričinim sondama u povijest Bosne. Ali i o najčešće naivnim interpretacijama “znanstvenih” krugova o Bosni.
Nedavno sam napisao da država Bosna i Hercegovina treba u velikim tiražima tiskati dvije temeljne knjige: „Ljetops Mula mustafe Bašeskije“ i „Katarina, posljednja večera“ autora Ibrahima Kajana. Evo dopune moga javno izrečenog prijedloga. To je ova dragocjena knjiga!
Kao i prethodnim svojim djelima Jasna je Šamić potvrdila superiorni intelektualizam, autentičnu znanstvenost i svojevrsno liderstvo među današnjim sve rjeđim kompetentnim znalcima bogate bosanske povijesti.