NaslovnicaUncategorizedDOSIJE: Zašto država i sindikat koči isplatu zarađenih otpremnina ŽELJEZARI ZENICA?

DOSIJE: Zašto država i sindikat koči isplatu zarađenih otpremnina ŽELJEZARI ZENICA?

Date:

U sjeni hladnih dimnjaka i tišine koja je prekrila nekadašnje gigante industrije, Zenica ponovo svjedoči drami koja se ne smije ignorisati. Dok bivši radnici, ljudi koji su cijeli svoj radni vijek poklonili Željezari, ponizno čekaju svoje otpremnine i regrese, njihove sudbine postale su moneta za potkusurivanje u visokim političkim igrama. Dok se institucije skrivaju iza birokratskih zidova, a sindikalni predstavnici vode svoju agendu, pojavilo se rješenje koje prkosi sistemu.


Egzistencijalni vakuum: „Život između dva statusa“

Za ove penzionisane radnike, otpremnina i regres nisu luksuz -to su sredstva za golo preživljavanje. Proces od momenta prestanka radnog odnosa do dobijanja zvaničnog rješenja o penzionisanju i isplate prve penzije često traje mjesecima, nekada i duže. U tom tranzicijskom periodu, kada prestaje plata, a penzija još uvijek nije na vidiku, ti ljudi ostaju prepušteni sami sebi. Upravo ta sredstva koja im Željezara duguje trebala su biti njihova sigurnosna mreža, „zračni jastuk“ koji bi im omogućio da bezbrižno dočekaju svoje penzionerske dane. Njihovo uskraćivanje nije samo administrativna greška; to je direktan udar na dostojanstvo ljudi koji su godinama gradili ovaj grad.


Sindikalna tišina i „politička magla
Dok radnici očekuju isplatu, sindikalne vođe su se, nažalost, pretvorile u glasnogovornike politike, a ne radnika. Iako je predstečajni upravnik pismenim putem obavijestio sindikat o tome da postoji novac i spremnost vlasnika za isplatu, ali da fali saglasnost Federalnog ministarstva pravde, istina je ostala „zakopana“. Sindikat je, umjesto transparentnosti pred tim ljudima, odabrao put konferencija za medije na kojima su svjesno izostavljali ključnu činjenicu: novac stoji na računu, ali ga država ne da.
Zašto bi iko svjesno blokirao isplatu onima koji su najranjiviji? Odgovor se možda krije u sjeni najavljenog „Lex Željezare“. Mnogi analitičari ukazuju na to da se pod krinkom „spašavanja radnih mjesta“ zapravo sprema teren za nacionalizaciju privatnog vlasništva i uvođenje prinudne uprave. Ukoliko bi država zaplijenila imovinu i račune kompanije, vjerovatno bi upravo tim tuđim novcem isplatili radnike, predstavljajući se kao „spasioci“ koji donose rješenja, a ne kao oni koji su mjesecima držali „na ledu“ egzistenciju stotina porodica.


Odgovornost vs. Manipulacija
U ovoj atmosferi neizvjesnosti, trenutni vlasnici Željezare, u saradnji s advokatom Sašom Radovanovićem, povukli su potez koji razotkriva licemjerje sistema. Umjesto pasivnog čekanja na dozvolu ministarstva, pronašli su pravni mehanizam kojim advokat preuzima potraživanja radnika na sebe.
Ovo nije samo pravni manevar; ovo je čin odgovornosti. Advokat Radovanović, uz minimalnu naknadu od svega 3%, preuzima sav rizik naplate od države putem suda, dok radnici u narednih nekoliko dana dobijaju novac na svoje račune. Dok vlasnici pokazuju iskrenu namjeru da ispoštuju svoje obaveze, država svojom nebrigom za industriju i odsustvom zaštitnih mjera guši preduzeće.


Zaključak: Ko zaista brine o radnicima?
Pogledajmo rezultate sličnih „državnih rješenja“ u drugim kompanijama – neizvjesnost, kašnjenje plata i hronična kriza. Potez uprave i advokata Radovanovića dokazuje da se može raditi drugačije. Dok političari čekaju trenutak da „pobjedonosno“ ugase požar koji su sami zapalili birokratskim blokadama, ovi ljudi su pokazali da im je stalo do čovjeka.
Zenica zna ko se bori za nju, a ko se hrani njenom nesrećom. Dok se spisak penzionera koji konačno mogu mirnije spavati povećava, jedna činjenica ostaje neupitna: prava pravda ne dolazi iz kancelarija ministarstava koja koče život, već iz konkretnih poteza onih koji su spremni da stave svoj potpis i preuzmu odgovornost tamo gdje drugi samo – obećavaju.


MOGLO BI VAS ZANIMATI

Kanađani strahuju: Izgubit ćemo ako to ne spriječimo

Kanadski medij Onesoccer objavio je najavnu analizu meča domaće selekcije Kanade i Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu.

Shakira odbila da napusti stadion, obezbjeđenje je pokušalo iznijeti

Kolumbijska muzička zvijezda Shakira bila je jedna od glavnih zvijezda svečanosti otvaranja 23. Svjetskog prvenstva u fudbalu. Njen nastup na poznatom stadionu Azteca u Mexico Cityju oduševio je oko 85.000 gledalaca i dao snažan početak turniru.

Ibrahimović bez dileme: Navijat ću za Hrvatsku

Zlatan Ibrahimović ponovo je privukao pažnju fudbalske javnosti svojim izjavama i prognozama na samom početku Svjetskog prvenstva.

Danas na šalterima Općine Stari Grad rade “Džeko, Dedić, Alajbegović”

Uoči večerašnjeg historijskog nastupa fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu, navijačka atmosfera zavladala je i u Općini Stari Grad Sarajevo.

Ministar Lakić: Usvojen je Zakon koji daje priliku da Željezara u Zenici opstane

Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je Zakon o postupku vanredne uprave u privrednom društvu Nova Željezara Zenica d.o.o. Zenica od posebnog sistemskog značaja za Federaciju BiH. Prethodno ove sedmice isti zakon usvojen je i u Predstavničkom domu Parlamenta...

Zadnje objavljeno

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime