NaslovnicaVJESTIBIHDva mjeseca nakon poplava očišćen otpad uz branu HE Grabovica

Dva mjeseca nakon poplava očišćen otpad uz branu HE Grabovica

Date:

S obzirom na enormne količine i vanrednu situaciju, u rješavanje problema uključila se i Federalna vodna inspekcija, Vlada FBiH putem resornih ministarstava i Ministarstvo turizma

Iz akumulacije Hidroelektrane Grabovica krajem prošle sedmice očišćen je otpad nakupljen uz branu nakon poplava, koje su početkom oktobra zadesile općine Jablanica i Konjic.

Ukupno je izvađeno 8.300 m3 otpada, što je znatno više u odnosu na sve ranije dospjele količine koje su se godišnje kretale u rasponu od 100 do 1000 m3. Razvrstavanjem otpada čije je zbrinjavanje izvršeno na adekvatan način, utvrđeno je da PVC čini oko 5 posto, dok je ostalih 95 posto otpad organskog porijekla, saopćeno je iz EPBiH.

Nakon poplava Hidroelektrane na Neretvi su odmah po uspostavi putne komunikacije u okviru svojih mogućnosti, angažmanom ljudskih i tehničkih resursa Elektroprivrede BiH, prikupile oko 4000 m3, od čega 500 m3 iz akumulacije HE Salakovac. U nadležnosti Agencije za vodno područje Jadranskog mora i uz pomoć sredstava i uposlenika Elektroprivrede BiH, uklonjeno je dodatnih 4300 m3.

S obzirom na enormne količine i vanrednu situaciju, u rješavanje problema uključila se i Federalna vodna inspekcija, Vlada FBiH putem resornih ministarstava i Ministarstvo turizma i zaštite okoliša HNK.

U nadležnosti Agencije za vodno područje Jadranskog sliva uslijediće i čišćenje uz branu HE Jablanica, što je trenutno znatno otežano imajući u vidu nizak nivo akumulacije. I pored značajnog broja institucija koje su iskazivale interes za pružanje pomoći u uklanjanju otpada, samo je organizacija “Everwave” iz Njemačke pred sami kraj procesa za ispomoć uputila jedan čamac za čišćenje, koji nije imao značajniju ulogu s obzirom na njegov kapacitet i način rada.

Hidroelektrane na Neretvi u normalnim okolnostima svoju obavezu uklanjanja plutajućeg otpada neposredno uz brane ispunjava bez problema, uz angažman vlastitog specijalnog čamca za prikupljanje naplavina i vanjskog izvođača sa specijalnom dizalicom i kamionima za odvoz otpada na deponiju.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

“Paviljon” osvojio tri nove međunarodne nagrade u Njemačkoj i SAD-u

Igrani film "Paviljon" reditelja Dino Mustafić nastavlja nizati uspjehe na međunarodnoj festivalskoj sceni, osvojivši tri nova priznanja na filmskim festivalima u Njemačkoj i Sjedinjenim Američkim Državama. Na festivalu Lunessa International Film Festival film je nagrađen u dvije najznačajnije kategorije – za...

Prošle su 34 godine od “žive lomače” u Višegradu: Najmlađa žrtva monstruoznog zločina bila je beba od dva dana

Polaganjem cvijeća i učenjem dove danas je u Višegradu počelo obilježavanje 34. godišnjice zločina u Pionirskoj ulici, gdje je 14. juna 1992. godine živo spaljeno 70 bošnjačkih civila, među kojima najveći broj žena, djece i starijih osoba. Na mjestu nekadašnje kuće...

U FBiH 1,84 miliona radno sposobnih stanovnika, 49,4 posto ekonomski aktivno

U prvom kvartalu ove godine u Federaciji BiH bilo je 1.847. 000 radno sposobnog stanovništva od kojih je 913.000 ekonomski aktivno ili 49,4 posto, a 934.000 osoba je izvan radne snage ili 50,6 posto. Od ukupnog radno sposobnog stanovništva 798.000 je...

Upravni odbor KK Bosna na čelu sa Barbarićem podnio ostavku

Slijedom sastanka rukovodstva KK Bosna s vodećim ljudima Kantona Sarajevo, Grada Sarajevo i gradskim načelnicima, održanog u četvrtak, 11. juna, u prostorijama Vlade Kantona Sarajevo, danas je održana vanredna sjednica Upravnog odbora kluba na kojoj su članovi UO, na čelu s predsjednikom Dubravkom Barbarićem, podnijeli ostavke.

Zadnje objavljeno

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime