Bošnjacima je najviše stalo do Bosne i Hercegovine, te od njih zavisi opstanak Bosne i Hercegovine.
U Naučnoistraživačkom Institutu Ibn Sina održana je panel diskusija na temu „O državnosti Bosne i Hercegovine“.
O ovoj veoma značajnoj temi, a u kontekstu obilježavanja Dana državnosti Bosne i Hercegovine govorili su dr. Muamer Džanović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, dr. Amir Kliko, viši naučni saradnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, te Mustafa Gradaščević, potpredsjednik Skupštine Grada Bijeljina i historičar.
U uvodnom dijelu Kliko se osvrnuo na značaj ovog datuma, te je prezentirao hronologiju događaja koji su uvjetovali obnovi Dana državnosti Bosne i Hercegovine. Istakao je kako se u srpskoj historiografiji često zlonamjerno interpretirao prijevod “Horion Bosna” predstavlja Bosnu kao “malu zemljicu”, ali je historijskoj istini bliža formulacija države Bosne iz tog vremena, što svjedoči njenom državnom kontinuitetu.
Slični članci
Džananović je govorio o aspiracijama Hrvatske i Srbije prema Bosni i Hercegovini, ali i poziciji Bošnjaka trenutno. Apostrofirao je da se treba kreirati zvanična strategija Bošnjaka, ali i da se institucionalno treba raditi na jačanju države. Džananović je naveo da odnos prema važnim instituticijama treba da bude bolji, kako bi se kapitalni nacionalni projekti mogli realizirati. Također, naglasio je kako je Bošnjacima najviše stalo do Bosne i Hercegovine, te da od njih zavisi opstanak Bosne i Hercegovine, s čime su se složila i druga dva izlagača.
Gradaščević je iz pozicije nekoga ko živi i djeluje u manjem bh. entitetu Rs istakao nedostatke institucionalnog djelovanja, te veće posvećenosti Bošnjacima u manjem bh. entitetu. On je naveo da problem predstavlja sve manje političko prisustvo Bošnjaka u entitetu Rs, te je prezentirao određene smjernice djelovanja u kontekstu jačanja prisustva države Bosne i Hercegovine u ovom dijelu naše domovine.
Panel disusiji u organizaciji Instituta Ibn Sina prisustvovali su predstavnici Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Sandžaku, Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, te članovi akademske zajednice.