NaslovnicaVJESTILendo: Zastava s ljiljanima nije ‘ratna zastava’, već simbol državnosti BiH

Lendo: Zastava s ljiljanima nije ‘ratna zastava’, već simbol državnosti BiH

Date:

Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Refik Lendo oštro je osudio postupke službenika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS), koji su u Banjoj Luci legitimirali i maltretirali grupu građanki iz Bugojna i Donjeg Vakufa, dok su obilježavale Dan državnosti Bosne i Hercegovine. Incident je izazvao veliku pažnju i osude zbog, kako se navodi, zloupotrebe ovlasti i pokušaja zastrašivanja građana.

– Reklama –

Negiranje državnosti i kršenje prava

Lendo je u svojoj izjavi naglasio da se radi o gruboj zloupotrebi ovlasti MUP-a RS, uz pokušaj negiranja državnosti Bosne i Hercegovine. Sporna zastava sa ljiljanima, koju su građanke nosile, prema njegovim riječima, nije “ratna zastava”, već prva zvanična zastava Republike Bosne i Hercegovine, pod kojom je zemlja postala članica Ujedinjenih nacija.

Ova zastava je bila zvanični simbol Bosne i Hercegovine do 1998. godine, a korištena je i na teritorijama koje danas pripadaju entitetu RS. Stoga, postupci MUP-a, uključujući uručivanje prekršajnog naloga jednoj od građanki, predstavljaju pravno neutemeljen čin.

– Reklama –

Oštar odgovor na izjave Milorada Dodika

Lendo je također reagirao na izjave predsjednika RS-a, Milorada Dodika, koji je proslavu državnog praznika uz prvu državnu zastavu nazvao “govorom mržnje”. Dodikove tvrdnje da za neke građane “nema mjesta u Banjoj Luci” Lendo je okarakterisao kao neprihvatljive.

“Bilo je i bit će mjesta u Banjoj Luci i svakom drugom gradu u Bosni i Hercegovini za sve one koji poštuju njen Ustav i zakone”, poručio je potpredsjednik FBiH, dodajući da je pitanje hoće li biti mjesta na slobodi za one koji podrivaju suverenitet države.

Poziv na poštivanje zakona

Ovaj incident je dodatno osnažio podjele i izazvao reakcije javnosti, ali i institucija. Lendo je istaknuo da ovakvi potezi neće zastrašiti građane niti ih spriječiti da na zakonit način obilježavaju državne praznike u bilo kojem dijelu Bosne i Hercegovine. Njegov apel je jasan – poštivanje Ustava i zakona države mora biti prioritet za sve njene građane i institucije.

Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Refik Lendo oštro je osudio postupke službenika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS), koji su u Banjoj Luci legitimirali i maltretirali grupu građanki iz Bugojna i Donjeg Vakufa, dok su obilježavale Dan državnosti Bosne i Hercegovine. Incident je izazvao veliku pažnju i osude zbog, kako se navodi, zloupotrebe ovlasti i pokušaja zastrašivanja građana.

– Reklama –

Negiranje državnosti i kršenje prava

Lendo je u svojoj izjavi naglasio da se radi o gruboj zloupotrebi ovlasti MUP-a RS, uz pokušaj negiranja državnosti Bosne i Hercegovine. Sporna zastava sa ljiljanima, koju su građanke nosile, prema njegovim riječima, nije “ratna zastava”, već prva zvanična zastava Republike Bosne i Hercegovine, pod kojom je zemlja postala članica Ujedinjenih nacija.

Ova zastava je bila zvanični simbol Bosne i Hercegovine do 1998. godine, a korištena je i na teritorijama koje danas pripadaju entitetu RS. Stoga, postupci MUP-a, uključujući uručivanje prekršajnog naloga jednoj od građanki, predstavljaju pravno neutemeljen čin.

– Reklama –

Oštar odgovor na izjave Milorada Dodika

Lendo je također reagirao na izjave predsjednika RS-a, Milorada Dodika, koji je proslavu državnog praznika uz prvu državnu zastavu nazvao “govorom mržnje”. Dodikove tvrdnje da za neke građane “nema mjesta u Banjoj Luci” Lendo je okarakterisao kao neprihvatljive.

“Bilo je i bit će mjesta u Banjoj Luci i svakom drugom gradu u Bosni i Hercegovini za sve one koji poštuju njen Ustav i zakone”, poručio je potpredsjednik FBiH, dodajući da je pitanje hoće li biti mjesta na slobodi za one koji podrivaju suverenitet države.

Poziv na poštivanje zakona

Ovaj incident je dodatno osnažio podjele i izazvao reakcije javnosti, ali i institucija. Lendo je istaknuo da ovakvi potezi neće zastrašiti građane niti ih spriječiti da na zakonit način obilježavaju državne praznike u bilo kojem dijelu Bosne i Hercegovine. Njegov apel je jasan – poštivanje Ustava i zakona države mora biti prioritet za sve njene građane i institucije.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

“Paviljon” osvojio tri nove međunarodne nagrade u Njemačkoj i SAD-u

Igrani film "Paviljon" reditelja Dino Mustafić nastavlja nizati uspjehe na međunarodnoj festivalskoj sceni, osvojivši tri nova priznanja na filmskim festivalima u Njemačkoj i Sjedinjenim Američkim Državama. Na festivalu Lunessa International Film Festival film je nagrađen u dvije najznačajnije kategorije – za...

Prošle su 34 godine od “žive lomače” u Višegradu: Najmlađa žrtva monstruoznog zločina bila je beba od dva dana

Polaganjem cvijeća i učenjem dove danas je u Višegradu počelo obilježavanje 34. godišnjice zločina u Pionirskoj ulici, gdje je 14. juna 1992. godine živo spaljeno 70 bošnjačkih civila, među kojima najveći broj žena, djece i starijih osoba. Na mjestu nekadašnje kuće...

U FBiH 1,84 miliona radno sposobnih stanovnika, 49,4 posto ekonomski aktivno

U prvom kvartalu ove godine u Federaciji BiH bilo je 1.847. 000 radno sposobnog stanovništva od kojih je 913.000 ekonomski aktivno ili 49,4 posto, a 934.000 osoba je izvan radne snage ili 50,6 posto. Od ukupnog radno sposobnog stanovništva 798.000 je...

Upravni odbor KK Bosna na čelu sa Barbarićem podnio ostavku

Slijedom sastanka rukovodstva KK Bosna s vodećim ljudima Kantona Sarajevo, Grada Sarajevo i gradskim načelnicima, održanog u četvrtak, 11. juna, u prostorijama Vlade Kantona Sarajevo, danas je održana vanredna sjednica Upravnog odbora kluba na kojoj su članovi UO, na čelu s predsjednikom Dubravkom Barbarićem, podnijeli ostavke.

Zadnje objavljeno

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime