NaslovnicaVJESTINA ZLOČINCE „ZABORAVIO“: Milorad Dodik ponovo pokušava obmanuti javnost, Bošnjacima podmeće…

NA ZLOČINCE „ZABORAVIO“: Milorad Dodik ponovo pokušava obmanuti javnost, Bošnjacima podmeće…

Date:


Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik oglasio se povodom 25 novembra, Dana državnosti Bosne i Hercegovine.

-Bošnjačka politika više od tri decenije uporno falsifikuje i prošlost i sadašnjost, pa od saradnika nacista i ustaša, što je bio najveći dio bošnjačkog naroda, oni sebe danas promovišu za čuvare antifašističkog nasljeđa u BiH, čime pokušavaju da redizajniraju imidž svog naroda koji je podržavao naciste, kazao je Dodik.
Povodom 25. novembra, Dana državnosti BiH, Dodik je izjavio za Srnu da “Srbi u BiH imaju najviše razloga i obaveze da se sjete svakog 25. novembra, jer je taj datum još jedna od potvrda antifašističkog bića srpskog naroda, kako tada – 1943. godine, tako i danas”.

-Te 1943. godine u antifašističkom pokretu u BiH bili gotovo samo Srbi, i najviše žrtava u borbi protiv ustaša i nacista podnijeli su upravo Srbi, kako u BiH tako i u ostalim dijelovima Јugoslavije. Nas koji smo bili istinski antifašisti i krvavo platili oslobađanje od nacista i ustaša svrstali su među dželate. Zato 25. novembar po mjeri bošnjačke politike ne može biti čak ni praznik, jer je priča koju 30 godina njeguju u Sarajevu falsifikat. Da to ne može biti “dan državnosti” jasno je svakome, jer BiH u kojoj danas živimo crpi svoju državnost iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji Bošnjaci preziru, kazao je Dodik.

-U BiH nikada nije postignut dogovor o obilježavanju 25. novembra što je bila obaveza iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, jer su Bošnjaci dobro znali da se državnost ove BiH ne može vezati za 25. novembar.

Da su njihove pobude zaista civilizacijske onda bi rekli “hajde da 25. novembar obilježavamo kao dan u slavu antifašističke borbe”. Ali, kako oni koji su masovno ginuli na Blajburgu da obilježavaju antifašistički praznik. Zato Republika Srpska, čiji su preci svojim životima i krvlju ispisali antifašističku istoriju cijele BiH s poštovanjem se sjećaju svojih predaka, ali ne može da učestvuje u obilježavanju falsifikovanog praznika državnosti, poručio je Dodik.

ZAVNOBiH je osnovan 25. novembra 1943. godine u Mrkonjić Gradu, tokom Drugog svjetskog sukoba, kao centralno političko predstavništvo Narodnooslobodilačkog pokreta i najvišeg organa narodne vlasti BiH.

U FBiH taj dan se slavi kao Dan državnosti BiH, dok ga u entitetu RS ne smatraju praznikom.

Dodik je ponovno pokušao obmanuti javnost tvrdeći da su se Srbi antifašisti borili samo protiv ustaša i nacista, ne spominjući partizansku borbu protiv fašističkog četničkog pokreta, koji je tijesno surađivao s ustašama.

Dodikova retorika je u skladu s matricom koju zastupa i njegov mentor Aleksandar Vučić u susjednoj Srbiji.

-S obzirom na sve rečeno, da su četnici, posebno na teritoriju današnje Republike Srpske od 1942.-1945 aktivno surađivali s ustašama i NDH, imam prijedlog za gospodina Dodika.

Mogao bi četnike zvati – ne antifašisti, nego – Antini fašisti. Slično zvuči a opet točno prikazuje tko su bili, kazao je povjesničar Hrvoje Klasić za “Slobodnu Bosnu”!

MOGLO BI VAS ZANIMATI

Predsjednik brazilskog saveza uhvaćen s ljubavnicom usred Mundijala: Sve je plaćao – Savez?

Ne znamo hoće li se Brazilci sa Svjetskog prvenstva vratiti s toliko iščekivanim, šestim trofejem u naručju, ali predsjednik njihovog saveza mogao bi izgubiti svoje "zlato".

Umrla mlada zvijezda turskih serija, otkriven uzrok iznenadne smrti

Turska glumica Ece Irtem, najpoznatija po ulozi Isil u popularnoj televizijskoj seriji “Jedna ljubav”, preminula je u 35. godini – prenosi Turkiye Today.

Žena iz Brčkog više od 6 godina uzimala dječiji dodatak za preminulo dijete

Tužilaštvo Brčko distrikta Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv S. Z. M. (39) iz Brčkog zbog sumnje da je više od šest godina nezakonito ostvarivala pravo na dječiji dodatak za dijete koje je preminulo još 2017. godine, čime je budžet Distrikta oštetila za gotovo 12.000 KM.

Jovo Lukić pred Švicarsku: Imamo kvalitet, dat ćemo sve od sebe

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine odradila je jučer prvi trening nakon dolaska u Salt Lake City, gdje nastavlja pripreme za predstojeći susret protiv selekcije Švicarske. Izabranici stručnog štaba fokusirani su na što bolju pripremu za izazov koji ih očekuje u četvrtak...

Zadnje objavljeno

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime