-2.1 C
Sarajevo
0.7 C
Banja Luka
5.9 C
Mostar
-2.3 C
Zenica
2.8 C
Neum
Utorak, 18 Marta, 2025
NaslovnicaVJESTINIKO NE ZNA GDJE JE DEJTONSKI DOKUMENT: Original “izgubljen”, nikad nije preveden...

NIKO NE ZNA GDJE JE DEJTONSKI DOKUMENT: Original “izgubljen”, nikad nije preveden na bosanski jezik, u Predsjedništvu kopija iz 2019. godine

Date:

Primaj vjesti na VIBER
- besplatno -
PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
PORTAL387.com BUDITE INFORMISANI

Gdje je originalni Dejtonski mirovni sporazum koji je potpisan 1995. godine, a koji je u Sarajevo donio Alija Izetbegović, danas niko ne može odgovoriti. Ni Arhiv Bosne i Hercegovine nema original niti kopiju dokumenta. Postoje samo određene uvezane verzije teksta koji se odnosi na Sporazum, odnosno na sam Ustav BiH, koji je dio Dejtonskog sporazuma

Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini poznatiji kao Dejtonski mirovni sporazum potpisan je na današnji dan 1995. godine u Parizu čime je okončan četverogodišnji rat u BiH.

Dejtonski mirovni sporazum potpisali su predstavnici tri strane u Bosni i Hercegovini i predsjednici Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović, Srbije Slobodan Milošević i Hrvatske Franjo Tuđman uz prisustvo svjetskih sila, prije tačno 29 godina, 14. decembra u pariskoj palači Elysee.

Gdje je originalni Dejtonski mirovni sporazum koji je potpisan 1995. godine, a koji je u Sarajevo donio Alija Izetbegović, danas niko ne može odgovoriti.

Francuska je međunarodni depozitar Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, kojeg poznajemo po nazivom Dejtonski mirovni sporazum, odakle se uvijek može dobiti važeća kopija.

To je i urađeno 2018. godine, kada je zatražena ovjerena kopija originalnog Sporazuma sa svim sadržajima. Jedini primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma, barem koliko je poznato u javnosti, je ovjerena kopija koja je u našu zemlju došla 2019. godine iz Pariza, putem OHR-a, a na zahtjev Slavena Kovačevića, savjetnika člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića.

Ovaj dokument je u zgradi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, a agencija Anadolija je imala uvid u taj primjerak. Dokument se sastoji od 11 aneksa, ali i dijela koji jasno pojašnjava kako je i ko bio zadužen za prevod.

U sklopu Dejtonskog mirovnog sporazuma nalazi se poseban sporazum o prevođenju kojeg su potpisale tadašnja Republika Bosna i Hercegovina, Republika Hrvatska i Republika Jugoslavija, a koji se odnosi na to da će u roku od 60 dana Dejtonski mirovni sporazum prevesti na bosanski, hrvatski i srpski jezik i dostaviti Francuskoj kao depozitaru.

Dokument su prevele Hrvatska i Srbija, a Bosna i Hercegovina do sada to nije uradila, iako je prošlo 29 godina. I dalje je nepoznanica zašto to nije urađeno i kada će biti.

Ono što je problem, odnosi se na to da Dejtonski mirovni sporazum nije nikad preveden na bosanski jezik, što je utvrđeno posebnim sporazumom o prevođenju, a što u konačnici, zbog postojanja različitih neslužbenih prevoda ostavlja mogućnost za različite pogrešne interpretacije samog Dejtonskog mirovnog sporazuma. Za sada, važeća službena verzija je samo ona na engleskom jeziku.

FOTO: Anadolija

Međutim, u bh. javnosti postoje različite interpretacije samog Dejtonskog mirovnog sporazuma. Sporazum je pisan terminologijom anglosaksonskog prava kojim se uspostavlja okvir nekog sporazuma ili zakona.

Slični članci

Šta se stvarno desilo sa originalnim Dejtonskim mirovnim sporazumom znaju oni koji su bili na pregovorima u Dejtonu i potpisivanju u Parizu.

Svi međunarodni sporazumi se pohranjuju u Ministarstvu vanjskih poslova Bosne i Hercegovine. Ista je stvar i sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, koji bi morao biti pohranjen u Ministarstvu vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.

Arhiv Bosne i Hercegovine ili Predsjedništvo Bosne i Hercegovine nisu institucije koje arhiviraju ili kod kojih se pohranjuju međunarodni sporazumi, već je to Ministarstvo vanjskih poslova.

– Prije nekoliko godina pokrenuli smo potragu za dokumentom Sporazuma. Nismo ga uspjeli naći. Niti se nalazi u Ministarstvu vanjskih poslova, a po zakonu bi trebao tamo da se nalazi, niti se nalazi u Arhivu, niti u Predsjedništvu BiH. Predlažemo vam da za tačne informacije kontaktirate još žive članove delegacije u Dejtonu. Oni bi možda mogli znati gdje se nalazi original Sporazuma – rekao je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić za AA.

Iz Ministarstva vanjskih poslova BiH do momenta pisanja ovog teksta nismo dobili odgovor da li se Sporazum eventualno nalazi kod njih ili gdje bi se mogao nalaziti.

Fuad Ohranović, zamjenik direktora Arhiva Bosne i Hercegovine.   FOTO: Anadolija

Fuad Ohranović, zamjenik direktora Arhiva Bosne i Hercegovine, potvrdio je da oni ne posjeduju primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma.

– Kada je u pitanju arhivska građa koja se odnosi na potpisivanje Dejtonskog sporazuma, Arhiv Bosne i Hercegovine, nažalost, nema original niti kopiju dokumenta. Postoje samo određene uvezane verzije teksta koji se odnosi na Sporazum, odnosno na sam Ustav BiH, koji je dio Dejtonskog sporazuma – izjavio je Ohranović.

U ovjerenoj kopiji u zgradi Predsjedništva Bosne i Hercegovine nalazi se cjelokupan sadržaj Sporazuma – osnovni tekst Sporazuma, 11 stranica, pisma i prateći sporazumi.

Ustav BiH je jedan od 11 aneksa. Pošto su to aneksi međunarodnog ugovora, nijedan aneks nije važniji od drugog aneksa. Svi su u istoj ravni. Naime, ako se provodi Ustav, onda bi se morao provoditi i Aneks 7, povratak izbjeglica, Aneks 6 – ljudska prava, Aneks 9 – uspostavljanje državne koorporacije…

OHR je 2019. godine, usljed nedostatka službenog prevoda na bosanski jezik, objavio da svih 11 aneksa Sporazuma važi u službenoj verziji isključivo na engleskom jeziku.

IzdvojenoAppImg

MOGLO BI VAS ZANIMATI

Sarajevska berza: Promet od 20.893 KM

Na današnjem trgovanju na Sarajevskoj berzi ostvaren je ukupan promet od 20.893 KM. U sklopu 9 transakcija ukupno je prometovano 1.161 vrijednosni papir. Vrijednost BIFX-a nije se mijenjala, dok su ostali indeksi u porastu. Vrijednost indeksa SASX-10 porasla je za 0,46...

UBICE: U zračnim udarima u Gazi Izraelci pobili najmanje 210 palestinskih civila, mnogi od njih su djeca

U bolnicama koje su bile opterećene 15-mjesečnim bombardiranjem, gomile tijela u bijelim plastičnim plahtama umrljanim krvlju mogle su se vidjeti naslagane dok su dovozili žrtve. Hamas: Zračni napadi su smrtna presuda za preostale taoce

The post UBICE: U zračnim udarima u Gazi Izraelci pobili najmanje 210 palestinskih civila, mnogi od njih su djeca appeared first on IZDVOJENO.ba.

DOKTOR SAVJETUJE: Ove tri navike ključne su za zdrav život, jedna bi vas mogla iznenaditi

Čvrste socijalne veze smanjuju rizik od raznih zdravstvenih problema, što znači da je održavanje kontakta s porodicom, prijateljima i učestvovanje u zajednici ključno za zdravlje

The post DOKTOR SAVJETUJE: Ove tri navike ključne su za zdrav život, jedna bi vas mogla iznenaditi appeared first on IZDVOJENO.ba.

PRAVE NAS BUDALAMA: Mioković, Isak i Munjić ocijenili da je sigurnosna situacija u BiH dobra

Sigurnosna situacija je dobra, uvezanost Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova kao i Federalne uprave policije s kantonalnim ministarstvima unutrašnjih poslova je na dobrom nivou, ocijenjeno je na trećoj vanrednoj sjednici Komisije za sigurnost, tijela Predstavničkog doma Parlamenta FBiH

The post PRAVE NAS BUDALAMA: Mioković, Isak i Munjić ocijenili da je sigurnosna situacija u BiH dobra appeared first on IZDVOJENO.ba.

Mešalić:”Nesposobni ste, lažete i osovina Dodik-Čović vas je podržala da bi lakše došli do svojih konačnih ciljeva”

Mahir Mešalić (DF) zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH komentarisao vijest da su Elektroprivreda […]

The post Mešalić:”Nesposobni ste, lažete i osovina Dodik-Čović vas je podržala da bi lakše došli do svojih konačnih ciljeva” appeared first on VOX.

.

Zadnje objavljeno

Sarajevska berza: Promet od 20.893 KM

Na današnjem trgovanju na Sarajevskoj berzi ostvaren je ukupan promet od 20.893 KM. U sklopu 9 transakcija ukupno je prometovano 1.161 vrijednosni papir. Vrijednost BIFX-a nije se mijenjala, dok su ostali indeksi u porastu. Vrijednost indeksa SASX-10 porasla je za 0,46...

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime