
Tako je i posljednjih nekoliko mjeseci, kada su se s obje strane nepostojećeg tunela počeli pojavljivati ne samo napisi koji spekuliraju kako bi se on mogao ili trebao izgraditi već i prilično egzaktna – iako nezamislivo visoka – cijena njegove izgradnje: 20 bilijuna eura.
U ovome trenutku ne postoji ni plan ni projekt, a vjerojatno i neće tako skoro, i to ne samo zbog cijene nego zato što i dalje nismo sigurni možemo li to tehnički ostvariti. Postojeći podvodni tuneli mnogo su kraći od tog nedosanjanog.
Primjerice, tunel ispod La Manchea dug je tek nešto više od 50 kilometara, a gradio se šest godina. Tom brzinom transatlantski bi tunel sa svojih pet i pol tisuća kilometara bio dovršen za sedamstotinjak godina.
Možda je ova tema ponovno otvorena zbog toga što Europa u ovome trenutku sa zanimanjem prati izgradnju norveškoga Rogfasta, koji bi trebao biti najduži i najdublji podmorski cestovni tunel na svijetu, kao i izgradnju tunela Fehmarnbelt između Danske i Njemačke.
Mišljenja su podijeljena oko toga bi li mitski tunel između Europe i Sjeverne Amerike trebalo položiti ispod oceanskog dna ili na njega, a postoji i ideja da bi on trebao plutati pedesetak metara ispod površine, čime bi se izbjegli problemi s pritiskom, a i dalje ne bi smetao pomorskom prometu,piše N1