12 C
Sarajevo
14.7 C
Banja Luka
17.9 C
Mostar
14.8 C
Zenica
17.8 C
Neum
Subota, 14 Juna, 2025
NaslovnicaVJESTIPROLJEĆE MNOGIMA DONOSI TEGOBE: Alergija na polen sve ranije se javlja i...

PROLJEĆE MNOGIMA DONOSI TEGOBE: Alergija na polen sve ranije se javlja i duže traje, sve više oboljelih

Date:

Primaj vjesti na VIBER
- besplatno -
PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
PORTAL387.com BUDITE INFORMISANI

Najčešće izazivaju kihanje, svrbež, suzenje očiju no kod nekih alergijska reakcija na polen može dovesti i do blagog do umjerenog oticanja lica, posebno oko očiju.ž

Osobe koje imaju astmu mogu doživjeti pogoršanje simptoma tokom sezone polena, uključujući kašalj, otežano disanje i osjećaj stezanja u grudima.

Polen je postao agresivniji

Prema riječima doc. dr. med. sc. Jasmine Nurkić, specijaliste kliničke imunologije, subspecijaliste alergologa, alergija na polen iz godine u godinu sve ranije se javlja i sve duže traje.

Doc. dr. med. sc. Jasmina Nurkić

– Usljed klimatskih te promjena u temperaturama i vlažnosti zraka dolazi i do promjene sezone polena koja se posljednih godina javlja već početkom januara. To najbolje osjete pacijenti koji od ranije imaju neka alergijska oboljenja i oni su najbolji pokazatelji toga da se sezona tegoba koje osjećaju znatno produžila. I kod nas alergični na polen već od početka januara osjećaju tegobe, imaju svoj pik sa svakim sunčanim danom, a olakšanje dolazi sa kišom i vlažnijim zrakom. Kada govorim o proljetnim alergijama, one su preuzele i druge sezone. Alergiju polena stabala, zamjenjuju dominacija polena trava, što se veže za najtopliji dio godine. Poleni korova (kod nas je najpoznatija ambrozija), ranije su bili karakteristični za august i septembar, no posljednjih godina pacijenti tegobe osjećaju već u julu – navodi Nurkić.

Naglašava da se kao klinički imunolog i subspecijalista alergolog svakodnevno susreće sa pacijentima od dojenačkog uzrasta do duboke starosti te da se iz godine u godinu primjećuje povećan broj alergičnih na polen stabala naročito u dječijoj dobi.

– Pacijenti koji su ranije imali nešto blaže tegobe u sezonama, pa su to zvali “normalne alergije” i nisu se obraćali ljekaru, nego se liječili preparatima iz kućne radinosti ili onima koje su mogli bez recepta dobiti u apoteci, danas osjećaju izraženije simptome i traže pomoć doktora. Hoću da kažem da, ne samo da se sezona produžila, nego je i polen postao znatno agresivniji. Prošli smo kroz period COVID-a, teških viroza, naš imunološki sistem nije iscrpljen samo virozama, nego i svakodnevnim stresom i drugim životnim nedaćama, tako da usljed iscrpljenosti ta hiperreaktivnost alergija je sve jača kod pacijenata – pojašnjava Nurkić.

Nekoliko je načina koji će pomoći u ublažavanju iscrpljujućih simptoma alergije na polen, od upotrebe antihistaminika, sprejeva za nos i kapi za oči koji će ublažiti iritaciju, pranja odjeće nakon boravka vani, do zatvaranja prozora tokom dana kada je najveća koncetracija polena u zraku, pravilne prehrane i redovnog hidriranja.

Kako ublažiti tegobe

Nurkić kaže da navedene smjernice još uvijek stoje, ali je i tu došlo do izmjena.

– Sve zavisi od intenziteta tegobe koje pacijent osjeti, pa će nekima pomoći i samo izbjegavanje alergena. Zna se da je najveća koncentracija polena u jutarnjim satima, pa se alergičnima ne savjetuje prozračivanje kuće u tom periodu. Boravak u prirodi podrazumijeva da se nakon toga osoba obavezno okupa i opere odjeću. Ono što se ranije odnosilo namedikamentozni tretman podrazumijevalo je da u isto vrijeme jačate svoj imuni odgovor, koji je inače slabiji u periodu prelaska sezona, time što ćete se pravilno hraniti, unositi dovoljno vitamina, minerala, antioksidansa. Međutim, u slučaju kad osoba ima jako izražene tegobe, što podrazumijeva da vam trebaju dodatni izvori takvih vitaminskih i mineralnih preparata, obično se okrećemo tableticama i nekim tečnostima, farmakopripravcima kojima ćemo dodatno unijeti ono što je potrebno kako bismo stabilizirali imunološki odgovor – napominje Nurkić.

Blokiranje hitamina glavni je uzročnik svih tegoba kod alergičara, a to se, prema riječima naše sagovornice, radi neizostavnim antihistaminicima koji mogu biti tableta, kapi za oči, sprej za nos.

– Antihistaminik je lijek koji se koristi u peridu dok tijelo stvara histamin i potreban je pacijentu sve dok traje sezona koja uzrokuje tegobe. No postoje i drugi terapijski koraci koji se propisuju u zavisnosti od težine tegoba, kao što su kortikosteroidni preparati i biološka terapija. Želim naglasiti da postoji način da se alergije izliječe, naravno na to utječe stepen tegoba i koliko ih dugo pacijent osjeća, a riječ je o tzv. imunoterapiji, najprirodnijem načinu da se alergija izliječi. To se radi na način da se imunološki sistem “bombarduje” velikim dozama alergena koji pravi problem čime se on iscrpi i prestane reagovati. Jedna hronična, doživotna bolest, kakva je alergija, tretira se na ovaj način nekoliko godina, nakon čega se alergija zaustavlja – zaključuje Nurkić.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

Ambasada Indonezije u Sarajevu učestvuje na Halal Expo i Real Expo Sarajevo 2025

Ambasada Republike Indonezije u Sarajevu s ponosom najavljuje učešće Indonezije na sajmovima Halal Expo i Real Expo Sarajevo 2025, koji se održavaju od 17. do 19. juna u Centru Skenderija.

Zvjezdan Misimović novi predsjednik FK Borac

Zvjezdan Misimović novi predsjednik FK Borac Zenit.ba Zvjezdan Misimović, jednoglasnom odlukom članova klupske skupštine, imenovan je za novog predsjednika FK Borac i na toj poziciji naslijedit će Gorana Lukića. Vanredna izborna skupština FK Borac održana je u Trofejnoj sali, a prisutni delegati dali...

Trump: Sjedinjene Američke Države braniti Izrael od Irana

Donald Trump je izjavio da će Sjedinjene Američke Države braniti Izrael od iranskih napada. „Sjedinjene Države stoje uz Izrael. Ako Iran napadne našeg saveznika, odgovorićemo odlučno i snažno,“ rekao je […].

Direktor IDDEEA BiH održao predavanje na Univerzitetu u Rimu i imenovan gostujućim profesorom

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine prof. dr. Almir Badnjević, danas je održao stručno predavanje na Univerzitetu Campus Bio-Medico di Roma, jednom od vodećih evropskih univerziteta u oblasti inženjeringa i medicinskih tehnologija.

Civili poginuli u izraelskim napadima na Teheran

U izraelskim zračnim napadima na stambene zgrade u glavnom gradu Irana, Teheranu, poginulo je više civila, uključujući i djecu, javili su iranski državni mediji. „Više osoba, među kojima su žene […].

Zadnje objavljeno

Ambasada Indonezije u Sarajevu učestvuje na Halal Expo i Real Expo Sarajevo 2025

Ambasada Republike Indonezije u Sarajevu s ponosom najavljuje učešće Indonezije na sajmovima Halal Expo i Real Expo Sarajevo 2025, koji se održavaju od 17. do 19. juna u Centru Skenderija.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime