Premijer liga je saopćila da su se navodna kršenja dogodila u periodu od devet sezona, od 2009. do 2018. godine
Advokati su iznosili završne riječi na saslušanju u Manchester Cityju, koje bi trebalo da se završi ove sedmice, a ishod se očekuje u februaru.Iako postoji mogućnost zaostalih odlaganja, slučaj je do sada išao po rasporedu, a u Premijer ligi se smatra da je vođen na visoko disciplinovan način.
Postojala je značajna volja da se to konačno riješi ove sezone, ali vjerovatnoća žalbi sa bilo koje strane mogla bi značiti da se sve prebaci u kampanju 2025-26.

Ročište je do sada teklo tačno po rasporedu, a počelo je 17. septembra. Izašlo je vrlo malo informacija zbog uloga i velike diskrecije svih uključenih, ali jedan značajan aspekt je bio sam broj uključenih advokata.
Saslušanje je počelo zbog objave iz februara 2023. da je City optužen za 129 navodnih kršenja pravila finansijske kontrole, nakon što su e-poruke otkrivene od strane Der Spiegel-a Football Leaksa u novembru 2018.

Premijer liga je saopćila da su se navodna kršenja dogodila u periodu od devet sezona, od 2009. do 2018. godine, i odnose se na pružanje tačnih finansijskih informacija. City se također tereti za nepoštivanje pravila Premijer lige o profitu i održivosti (PSR) i Uefine finansijske fair play propise, a navodno nije sarađivao s Premijer ligom u istrazi. Klub je tri puta osvojio Premijer ligu između 2009. i 2018. Godine. Klub snažno insistira na njihovoj nevinosti i najavio je “iznenađenje” kada su proslog februara upućeni na nezavisnu komisiju.
Čak i ako se najteže optužbe ne dokažu, postoji očekivanje da će City morati da bude kažnjen zbog nepoštivanja propisa s obzirom na to da propisi Premijer lige nalažu da klubovi učestvuju u istragama. To je ono zbog čega su prvenstveno kažnjeni u kontroverznom slučaju Arbitražnog suda u junu 2020., u kojem je početna zabrana Uefa Lige prvaka poništena zbog tehničkih detalja.

Dok većina u Premijer ligi traži isključenje ako se dokažu najteže optužbe, to se trenutno smatra malo vjerovatnom mogućnošću. Za takav ishod bio bi potreban poseban sastanak dioničara I posebno glasovanje.