
Ako Univerzitet u roku od deset dana ne provede rješenje o poništenju izbora rektora, koje je, prema našim saznanjima, dostavljeno u srijedu, KUIP će provesti kontrolu izvršenja, izdati prekršajne naloge i izreći novčane kazne Univerzitetu.
“Senat ne vodi računa o nepobitnoj činjenici, a to je da svojim postupanjem neovlaštenom licu omogućava potpisivanje svih akata Univerziteta u Sarajevu, uključujući diplome studenata i druge javne isprave. Tu je već otvoren prostor za djelovanje nekih drugih organa i utvrđivanje odgovornosti, zbog neizbježnih štetnih posljedica”, dodao je Avazov izvor.
“Postavlja se pitanje da li je Tarik Zaimović, nakon što je rješenje KUIP-a potvrđeno od strane Ministarstva, ovlaštena osoba koja bi mogla da poduzima radnje uime Univerziteta u Sarajevu, posebno zato što isti do danas nije upisan u sudski registar”
Prema navodima izvora, postavlja se pitanje da li je Tarik Zaimović, s obzirom na to da rješenje KUIP-a potvrđeno od strane Ministarstva, ima pravnu ovlast za djelovanje u ime Univerziteta u Sarajevu, posebno jer još uvijek nije upisan u sudski registar. Uprkos tome, Senat je odlučio ovlastiti Zaimovića za pokretanje upravnog spora.
Istovremeno, ostaje nejasno zašto je Senat dao ovlasti drugoj osobi, Jasminu Ahiću, dekanu Fakulteta za kriminalistiku, da potpisuje odluke sa sjednice održane u četvrtak, ako je siguran u zakonitost odluke o izboru rektora.
Umjesto da se fokusira na pitanja ključna za funkcioniranje Univerziteta i poštivanje nadležnih institucija koje vrše nadzor, Zaimović je izrazio nezadovoljstvo zbog objave rješenja Ministarstva u medijima. Zbog toga je uputio dopis Uredu za borbu protiv korupcije KS.