
Predsjednik Yoon Suk-yeol ranije je proglasio ratno stanje, što je izazvalo bijes opozicionih stranaka
Južnokorejski parlament glasao je u utorak za blokiranje predsjednikove deklaracije o ratnom stanju.
Dok se sukobi odvijaju ispred zgrade parlamenta, političari unutar nje održali su sjednicu kako bi glasali o ratnom stanju koje je proglasio predsjednik Yoon Suk-yeol.
Parlament je sada izglasao blokadu tog proglašenja, a predsjednik parlamenta izjavio je da je ono nevažeće.
Predsjednik Yoon Suk-yeol ranije je proglasio ratno stanje, što je izazvalo bijes opozicionih stranaka.
Mediji javljaju kako su vojska i oklopna vozila na ulicama Seula.
Mediji prenose snimke specijalaca koji razbijaju prozore parlamenta kako bi ušli u zgradu, u kojoj se u tim trenucima glasalo o blokiranje predsjednikove deklaracije o ratnom stanju.
Ubrzo su snage odane predsjedniku ušle u parlament, ali nisu spriječili donošenja veta.
Prema zakonima Južne Koreje, Komanda za vojno stanje ne može uhapsiti parlamentarce, a vlada mora ukinuti vojno stanje ako većina u nacionalnoj skupštini to zatraži glasanjem.
Proglašavanje ratnog stanja ne znači objavu rata, već je riječ o mjeri koja omogućuje vojsci preuzimanje kontrole nad civilnim vlastima radi održavanja reda i sigurnosti. To može uključivati ograničavanje građanskih prava, poput slobode kretanja i okupljanja, te uvođenje cenzure medija.
Ovakve mjere obično se poduzimaju u situacijama ozbiljne prijetnje nacionalnoj sigurnosti, kao što su vanjske prijetnje ili unutarnji nemiri.
Nakon predsjedničke odluke, general Park An-soo danas je najavio niz mjera prema deklaraciji o ratnom stanju.
Sve političke aktivnosti “uključujući i aktivnosti Narodne skupštine”, lokalnih odbora, političkih partija i političkih udruženja su do daljnjeg zabranjene.
Također je zabranjeno “svako djelo koje negira ili pokušava srušiti liberalno-demokratski sistem, kao i širenje lažnih vijesti, manipulaciju javnim mnijenjem ili lažnu propagandu”, kao i štrajkovi i “skupovi koji podstiču društveni nered”.
Svi mediji će biti stavljeni pod kontrolu Komande vojnog stanja, navodi se u naredbi.
Zdravstveni radnici, uključujući ljekare koji su trenutno u štrajku, moraju se vratiti na posao u roku od 48 sati ili riskirati kaznu.
– Prekršitelji ovog proglasa bit će podvrgnuti hapšenju, zadržavanju, te pretresu i privođenju bez naloga – rekao je general Park An-soo.
Snimci na društvenim mrežama prikazuju helikoptere na nebu i oklopna vozila na ulicama glavnog grada Seula, koji ima skoro 10 miliona stanovnika.