Kako naš portal saznaje iz izvora bliskih Miloradu Dodiku, iz Tužilaštva BiH mu se navodno garantuje da neće biti procesuiran za teška krivična djela, uključujući napad na ustavni poredak BiH, ukoliko sve svoje posljednje odluke stavi van snage. Ovakav skandalozan potez baca dodatnu sumnju na kredibilitet pravosudnih institucija, koje bi, umjesto da bezrezervno sprovode zakon, sada očigledno ulaze u političke igre i nude pravosudni imunitet osobi koja je direktno podrivala državu.
Situacija je sada postala još složenija, jer Tužilaštvo BiH, pod ogromnim pritiskom javnosti i međunarodnih faktora, pokušava pronaći izlaz iz haosa koji je samo dopustilo i generisalo. Evidentno je da SIPA više ne djeluje na teritoriji entiteta RS, a umjesto odlučne akcije protiv rušitelja ustavnog poretka, sada svjedočimo pravosudnoj trgovini i pravljenju političkih kalkulacija. Da je pravna država zaista na snazi, Dodik bi već bio suočen s s istom, a ne s političkim ustupcima koje mu nudi institucija čija je osnovna dužnost zaštita ustavnog poretka.
Podsjećamo da je Ustavni sud BiH već poništio niz spornih zakona koje je vlast u RS donijela u direktnoj suprotnosti s državnim ustavom, i nema sumnje da će i svi ostali neustavni akti doživjeti istu sudbinu. Međutim, postavlja se ključno pitanje – čime to Tužilaštvo BiH zapravo trguje i ko su stvarni nalogodavci ovog sramnog pokušaja pravosudnog dogovora?
Dodik, koji se u proteklim sedmicama osjećao sve usamljenije i politički nemoćno, sada je, umjesto da osjeti pravne posljedice svojih djela, dobio novi vjetar u leđa. Umjesto straha od zatvorske kazne, on sada, ohrabren neodlučnošću i servilnošću Tužilaštva BiH, pokušava izvući maksimalnu političku korist. Naravno, on neće tek tako prihvatiti ponuđeni “dogovor”, jer bi povlačenje bez dodatnih političkih ustupaka bilo jednako njegovom političkom samoubistvu.
Dakle, osim što zahtijeva garanciju da neće biti procesuiran, Dodik sada traži i nešto mnogo veće – političku pobjedu. On čeka da se kreira ponuda koja bi mu omogućila da, uprkos svemu što je učinio, iz ove krize izađe kao pobjednik, a ne kao poraženi političar suočen s posljedicama svojih postupaka. Ko će mu tu ponudu dati, pod kojim uslovima i kakva će biti cijena za državu Bosnu i Hercegovinu – tek ostaje da vidimo.
Jedno je, međutim, sigurno – pravosudni sistem BiH ovim potezima gubi i ono malo kredibiliteta što mu je ostalo. Umjesto da sankcioniše napade na ustavni poredak, on postaje instrument političke trgovine, čime se samo dodatno urušava povjerenje građana u vladavinu prava i funkcionalnost države.