Imovina nosilaca javnih funkcija i članova njihovih porodica u Tuzlanskom kantonu iznosi 343 miliona i 580 hiljada konvertibilnih maraka. Sankcionisani su oni koji nisu ispunili svoju zakonsku obavezu prijavljivanja.
Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Tuzlanskog kantona zaprimio je tokom 2024. godine ukupno 3.316 prijava obrazaca imovine i poklona. Od tog broja, 1.682 prijave odnose se na nosioce javnih funkcija, dok se 1.634 prijave odnose na bliske srodnike.
Prema informacijama iz ureda, nosioci javnih funkcija, zajedno s njihovim bliskim srodnicima, prijavili su nepokretnu imovinu u ukupnoj vrijednosti od 157.681.745,00 KM, dok je vrijednost prijavljene pokretne imovine iznosila 38.377.564,34 KM.
Prijavljeni su i ostali prihodi i imovinska prava, uključujući štednju, dividende i udjele u pravnim licima, u ukupnoj vrijednosti od 147.521.613,53 KM.
Zakon o prijavljivanju imovine, koji je usvojen krajem 2021. godine, obavezuje izabrane i imenovane dužnosnike na svim nivoima vlasti u Tuzlanskom kantonu da prijave svoju imovinu, uključujući pokretnu i nepokretnu imovinu, dionice, štednje, primanja i poklone vrijedne više od 200 KM.
Dobili kazne svi koji nisu prijavili svu imovinu
U Tuzlanskom kantonu, neki nosioci javnih funkcija nisu ispunili svoje zakonske obaveze, te su za njih predviđene sankcije, od kojih su već određene i neke. Ured je započeo prekršajne postupke, a trenutno se utvrđuju činjenični podaci i elementi prekršaja za još osam nosilaca javnih funkcija, nakon čega će biti izdani prekršajni nalozi za te slučajeve.
“Ured je pokrenuo 102 prekršajna postupka, a za 97 je traženo sudsko odlučivanje, dok je pet prekršajnih naloga plaćeno. U dva slučaja plaćen je iznos od pet hiljada KM, a u tri slučaja iznos od 500 KM, kao 50 posto kazne izrečene prekršajnim nalogom”, rekao je sekretar Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom TK Muamer Šljivić.
Ishod svih sudskih postupaka vođenih pred nadležnim općinskim sudovima bio je povoljan za ured, a nosioci javnih funkcija su proglašeni odgovornima.
“Kazna za one koji uopće ne prijave imovinu iznosi deset hiljada KM, a kazna za kašnjenje s prijavom ili za godišnje neprijavljivanje iznosi hiljadu konvertibilnih maraka”, dodaje Šljivić.
Svake godine, svi zvaničnici moraju podnijeti novu prijavu, bez obzira na prethodnu prijavu imovine iz prethodne godine.
Postoji i obaveza prijavljivanja imovine prilikom preuzimanja i prestanka obnašanja određene funkcije, a kazne za izbjegavanje ove obaveze mogu doseći i desetine hiljada KM. Osim toga, ured ima pravo u bilo kojem trenutku uputiti poziv bilo kojem dužnosniku da ponovo prijavi svoju imovinu.
Gledište Evropske komisije
Izvještaj Evropske komisije za 2024. godinu ističe da je Tuzlanski kanton postigao pozitivne rezultate u provjeri imovinskih kartona. Međutim, u pogledu institucionalnog okvira za borbu protiv korupcije, naglašeno je da je potrebno značajno ojačati nezavisnost tijela koja se bave sprečavanjem korupcije na entitetskom i kantonalnom nivou, kao i poboljšati njihove ljudske i materijalne resurse.
Također, u izvještaju se napominje da uredi za borbu protiv korupcije u Tuzlanskom kantonu i Kantonu Sarajevo i dalje postižu konkretne rezultate, te se smatraju dobrim primjerima u tom području.