Pet romskih porodica iz kamp-naselja u Banlozima, Zenica, suočavaju se s nemilosrdnom odlukom: napustiti svoje skromne domove bez ikakve alternative, baš uoči hladnih zimskih dana. Nažalost, situacija je još alarmantnija jer se deložacija očekuje i za devet porodica sa adrese Kanal 34, među kojima je čak 65 djece. Ove porodice nemaju mogućnost smještaja, niti u alternativnim, niti u socijalnim jedinicama, jer je grad Zenica, pod vodstvom gradonačelnika Fuada Kasumovića, rasprodao stanove koji su mogli služiti upravo u ovakve svrhe.

Podsjetimo, Gradsko vjeće Zenice je 2022. godine, na prijedlog gradonačelnika Kasumovića, izglasala odluku o prodaji gradskih stanova, uključujući i socijalne jedinice, pod plaštom “ekonomske opravdanosti”. Ovaj potez, donesen bez adekvatne analize i transparentnosti, direktno ugrožava najranjivije kategorije stanovništva, među kojima su Romi, koji se sada nalaze na ivici preživljavanja. Rasprodaja gradske imovine nauštrb prava ovih ljudi ogleda se kao vrhunac neodgovornosti i zanemarivanja osnovnih ljudskih potreba.
“Sve se odvija u tajnosti”
Opozicija je tada upozoravala na neodgovoran pristup gradske većine, ističući kako odluka o prodaji stanova nije bila transparentna. Vijećnica Emina Tufekčić (SDA) tada je izjavila:
“Sve se to odvija pod velom tajnosti. Vijećnicima nisu dostavljene informacije o tim stanovima – ko živi u njima, gdje se nalaze, niti koliko ih ukupno ima. Aktuelna većina je na prijedlog gradonačelnika donijela ovu odluku bez ikakvih konkretnih podataka, što je nezapamćeno u radu Gradskog vijeća.”
Klub vijećnika Stranke demokratske akcije također je tražio dodatne informacije o stanovima u vlasništvu Grada, ali je dobio nepotpune odgovore iz Službe za socijalnu zaštitu. Time se dodatno potvrdila praksa skrivanja ključnih informacija i manipulacije od strane gradske administracije.
Većina u gradskom vjeću koju su činili BHIKF, SDP, NIP, NB, i vjećnik iz reda nacionalnih manjina Osman Šuvalić nisu vidjeli nikakav problem u ovom netransparentnom procesu.

Diskriminacija Roma: najugroženiji bez pomoći
Posebno je zabrinjavajuće što su romske porodice, kao pripadnici nacionalne manjine i izrazito osjetljive socijalne kategorije, ostavljene da se same bore za goli opstanak. Romska zajednica u Zenici već decenijama trpi marginalizaciju, a ova situacija samo dodatno naglašava nepravdu i diskriminaciju s kojom se suočavaju.
U javnosti je odjeknuo i video bivšeg gradskog vijećnika iz reda nacionalnih manjina, Osmana Šuvalića, koji se izjasnio kao Rom i istakao da je situacija alarmantna. Međutim, ostaje gorak ukus zbog činjenice da Šuvalić nije digao glas kada su socijalni stanovi rasprodavani, a koji bi danas mogli biti rješenje za probleme njegovih sunarodnika.
“Pod šatore ispred Gradske uprave”
Sudbina ovih 14 romskih porodica, uključujući i 65 djece, ostaje neizvjesna. Oni su poručili da će, ukoliko budu primorani napustiti svoje domove, postaviti šatore ispred Gradske uprave kao znak protesta protiv ovakvog nehumanog tretmana. Ova situacija, koja podsjeća na najmračnije trenutke društvene nepravde, zahtijeva hitnu reakciju nadležnih, ali i javnosti.
Zaključak
Odluka gradske vlasti da prioritet daje prodaji javne imovine nauštrb osnovnih ljudskih prava predstavlja čin neodgovornosti i nesolidarnosti prema najugroženijim. Diskriminacija romske zajednice, ignorisanje njihovih prava i stavljanje profita ispred ljudskih života postavlja ozbiljno pitanje: ko zastupa interese svih građana Zenice, a ko samo onih privilegovanih? Romske porodice ne traže milostinju, već dostojanstven tretman i pravo na krov nad glavom, pravo koje im je besramno uskraćeno.